| Part Number | SMBJ6.5CA-E3 52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 542270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 6.5V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ6.5CA-E3 52 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ6.5CA-E3 52 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SMB |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Breakdown Voltage | 7.22 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1000 uA |
| Maximum Peak Pulse Current | 53.6 A |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 6.5 V |
| Maximum Clamping Voltage | 11.2 V |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ6.5CA-E3 52 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 54V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ54CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 6600W 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S36AHE3_A I.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS58VP1UP,115.pdf |
|
STMicroelectronics | LOW CLAMPING SINGLE LINE ESD Download PDF datasheet for ESDA5-1F4.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 102V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE120CA-E3 54.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 25.6V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE30CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T36CAHE3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ30CAHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ54AHE3 9AT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 214V 400W 2-Pin DO-204AL T R Download PDF datasheet for P4KE250A-E3 54.pdf |